Návrh zahrady Chotíkov

Tam… v nové zástavbě

Hlavní body návrhu:

  • Ohniště
  • Odstínění sousedů
  • Ozelenit prostor kolem bazénu
  • Koncepce celé zahrady a její rozčlenění
  • Bazén
  • Zavlažovací systém
  • Trampolína
  • Osvětlení zahrady
  • Sauna
  • Jedlé rostliny

Podívejte se na návrh zahrady středně velké zahrady od které majitelé očekávaly 100% využití. Pro nás bylo nejsložitější správné rozčlenění pozemku, jelikož bazén zabírá skutečně podstatnou část zahrady a víka jímek, které jsme nemohli nechat v travnatých plochách.

Povedlo se nám dostat do zahrady vše včetně trampolíny pro děti, která bývá nástrahou mnoha architektů. Využili jsme terénních úprav pro vyhloubení prostoru pod trampolínou a usazení v úrovni terénu. Je to elegantní řešení. Navíc jsme ji částečně zapustili do záhonu.

Při vjezdu do zahrady se nacházíme na zpevněné ploše, která slouží i jako parkovací stání. Po její pravé straně se line dlouhý záhon, který jsme využili na osazení solitérních kamenů doplněných okrasnými travami jako je například pompézní pampová tráva. Dále se v záhonu nachází zakrslé smrčky a spoustu tulipánů.

Vlevo, se přes nášlapy v záhonu dostaneme na hlavní travnatou plochu, před bioklimatickou pergolou, pod kterou jsme navrhli vyvýšený záhon na pěstování bylinek. Jedná se o velmi slunečně exponované místo a nejlepším stínem je stín koruny stromu. Dvě okrasné třešně s pravidelnou korunou nám časem poskytnou přesně to, co potřebujeme. Na terasu navazuje záhon, který dělí chodníček u domu a terasu kolem bazénu. Přes nášlapy se dostanete do sauny, kde je krásný výhled do celé zahrady. Mezi nášlapy jsou půdokryvné bylinky. Při jejichž sešlápnutí se rozvine příjemná vůně. Tento záhon zároveň velmi změkčuje jinak nepřirozené odlesky od zastřešení bazénu. Pod bazénem je další okrasný záhon plný okrasných trav, třapatek a hvozdíků. V místě kde, se trávník opět rozšiřuje je umístěná relaxační houpací síť.


A jak dopadla realizace zahrady?


Za rohem domu je ochlazovací vědro po saunování. U plotu jsou vysázeny rostliny jako je weigelie, hortenzie nebo ptačí zob. Poslední třetina této výsadby je věnována jedlé zahradě – angreštům, rybízům a jahůdkám.

Prostor za domem je na severní straně, a to pro nás byla indicie, zakomponovat sem krásné mlatové ohniště s osvětlením, jak si toto místo náležitě užít. Jako sedáky jsme využili dubové špalky, ohniště je z cortenové oceli stejně tak stylový šesti úhelníkový dřevník.

Celá výsadba v této části je navržena s respektem k přirozeným vlastnostem tohoto místa. To je zejména vlhko a stín. Jsou zde druhy, které tyto podmínky poměrně dobře snáší. Jsou to čechravy, čemeřice, kaliny a cesmíny. V rohu zahrady je umístěný kompost, kam rodina může házet samozřejmě i zbytky z kuchyně. Je z kvalitního sibiřského modřínu vyrobeného na míru. Druhou stranou což je velmi úzký prostor se dostáváme zpátky na příjezdovou cestu.