Návrh zahrady Plzeň Lhota 2023

Tam… kde tulipánovník dostal druhou šanci

Hlavní body návrhu:

  • Ohniště
  • Vyřešení převýšení zahrady
  • Relaxační kout
  • Propojení zahrady
  • Designové prvky
  • Hodně kvetoucích rostlin
  • Zavlažovací systém
  • Zákoutí zahrady
  • Jedlé rostliny

K tomuto projektu jsme museli přistoupit úplně s novou koncepcí, abychom vytvořili ze zahrady která tam léta byla novou, nadčasovou moderní zahradu, která skvěle naváže na architekturu domu. Dům má do zahrady na východ a západ orientované velké prosklené portály s navazujícími terasami ze kterých je krásný výhled do obou částí zahrad které jsou rozdílné.

Horní strana zahrady je trochu divočejší, majitelé zde snídají a je to skvělé na probuzení a načerpání energie do dalšího dne. Jsou zde soliterní stromy doplněné vhodným keřovým a trvalkovým podrostem. na této straně je také zahradní domek, ve kterém se dala schovat technologie – osvětlení, závlahy i GPS robota.

Spodní část je více pravoúhlá, má čisté rovné linie, navazuje pocit určité harmonie a klidu kterou jsme do této části vnesli i uměleckými prvky. Těmi jsou tři designové skla, které částečné propouští světlo a reflektují na sobě rostliny umístěné za nimi. Stává se z nich živý obraz který cestuje tak, jak cestuje slunce po obloze a vítr dokáže tento obraz rozpohybovat.

V koutu zahrady je relaxační část která je se zbytkem zahrady spojena skrze mlatové cestičky. U tohoto koutu je navržen vodní prvek, od kterého majitelé nakonec ustoupili.


A jak dopadla realizace zahrady?


Travnatý ovál spojující horní a spodní zahradu je lemován u domu kombinací buxusů a trav morning light. V travnaté ploše jsme zachovali tulipánovník, který byl 2x ve své historii přesazen. My jsme ho našli utiskovaného mezi smrky které tvořily živý plot. Povedlo se nám z něj udělat soliteru této části a musím říct, že se mu skvěle daří a nádherně kvetl.

Předzahrádka je většinu dne ve stínu a tak jsme tomu uzpůsobili výsadbu. Dominují zde čechravy, doplněné o další rostliny. Kolem předzahrádky byl živý plot který jsme zachovali. V přední části je z dřišťálu a na boku je ptačí zob.

Vedle domu byl takový nevyužitý kout, který je od hlavní zahrady rozdělen zídkou. Nakonec jsme se jej rozhodli využít a postavit zde dva vyvýšené záhony na kterém je možné si vypěstovat svojí chutnou zeleninu a bylinky do kuchyně

Chcete také návrhnout zahradu od nás?